Niemiecko-polski projekt uczniowski
"BücherboXX w partnerstwie Odry"

Co można zrobić ze starej budki telefonicznej? Na przykład mini-bibliotekę stojącą na chodniku. Czy łatwo jest wcielać w życie zasady ekorozwoju? Zamiast pozbywać się starych rzeczy, można je po prostu przerobić i używać zgodnie z nowym przeznaczeniem. Ośmioro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 kształcących się w zawodach: stolarz, lakiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych i technik usług fryzjerskich pod opieką p. Zofii Kaweckiej w terminie 6 listopada - 14 grudnia 2016r. uczestniczyło w realizacji niemiecko-polskiego projektu "BücherboXX w partnerstwie Odry" z Institut für Nachhaltigkeitin Bildung, Arbeit und Kultur z Berlina. Celem projektu było pogłębienie polsko-niemieckiej współpracy, porozumienia między uczniami szkół zawodowych polskich i niemieckich. W trakcie 4 spotkań polscy i niemieccy uczniowie opracowali projekt budki na bazie projektu artysty Joya Lohmanna, zamontowali ławeczki i półki, wykonali instalację solarną, pomalowali budkę. Podczas pierwszego wyjazdu do Berlina cała grupa spotkała się w ratuszu z europejską sekretarz stanu Hella Dunger-Loper. Był również obecny kierownik projektu p. Konrad Kutt i tłumacz p. Andrzej Burchardt. W programie realizowanego projektu znalazły się między innymi wspólna nauka języka polskiego i niemieckiego, zwiedzanie słynnego Mahnmal Gleis 17, budynku Reichstagu, różnych BücherboXX, zwiedzanie Berlina i Poczdamu. W projekcie częściowo wzięli udział również uczniowie ze Szczecina. Odbyła się także polsko-niemiecka konferencja dla nauczycieli przedmiotów zawodowych nt. BücherboXX w Berlinie i we Francji. W Berlinie uroczyste otwarcie BücherboXX odbędzie się 20 lutego 2017r. Pierwszym miejscem, do którego w marcu tego roku zawita budka w Polsce, będzie Szczecin. We Wrocławiu planowana jest w drugiej połowie roku.

Czekamy na "odwiedziny" budki we Wrocławiu.

zdjęcia z fanpage - Fundacji Learn Co oraz strony - BücherboXX Berlin